صفحه اصلی / ▼برنامهProgram / –برنامه کاربردیUtility Program / کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard
کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

 

دانلود کیبورد استاندارد فارسی (اصلاح مشکل کیبرد فارسی در ویندوز XP و ویستا و ۷ ویرایش ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی)

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard
کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

می دانید که از ابتدای اضافه شدن کیبورد فارسی در محصولات مایکروسافت که در ویندوز ۲۰۰۰ بود این کیبورد با کیبورد استاندارد فارسی در ویندوزهایی که با استفاده از فارسی سازها فارسی شدند متفاوت بود. این اختلاف حتی در ویندوز ویستا و ۷ نیز به چشم می خورد.
این کیبورد مشکلاتی دارد.

از جمله اینکه:
۱- جای حروف “ژ” و “پ” نادرست است.
۲- فاصله مجازی وجود ندارد.
۳- حرف “ی” در هنگام استفاده از فونتهای فارسی به صورت جدا نوشته می شود.
۴- روی حرف “ک” یک همزه قرار می گیرد.
و …

  1. صفحه کلید، فاقد فاصلۀ مجازی (ZERO WIDTH NON-JOINER U+200C) بود. برای همین کلماتی که در زبان فارسی بصورت جدا نوشته می‌شوند را ناگزیر یا باید سرهم تایپ می‌کردیم، یا با فاصله: کلمۀ «نمی‌شود» تبدیل می‌شد به «نمیشود» یا «نمی شود». یعنی یا شکل استاندارد خود را ازدست می‌داد یا تبدیل به دو کلمۀ جدا از هم می‌شد.
  2. محل قرارگیری بعضی حروف اشتباه بود. مخصوصاً حرف “پ” که روی کلید “” قرار داشت و بجای آن علامت “÷” گنجانده شده بود. از طرف دیگر، حرف “ژ” همخانۀ حرف “ز” شده بود و برای تایپ آن مجبور بودیم از ترکیب کلید shift+C استفاده کنیم.
  3. کاربران با صفحه کلیدی مواجه بودند که اعراب‌ها و علائم نظم مشخصی در آن نداشتند و دو نوع حرف “ی” در آن خودنمایی می‌کرد؛ “ی” فارسی (ARABIC LETTER FARSI YEH U+06CC) و “ي” عربی با دو نقطه در زیر (ARABIC LETTER YEH U+064A) که به‌اشتباه بعنوان “ی” اصلی روی صفحه کلید قرار گرفت. همین اتفاق برای حرف کاف افتاد و کاف عربی “ك” جای کاف فارسی “ک” را گرفت.

اشکالاتی هم در فونت‌های ویندوز قرار داشت که منجر به استفاده از حروف عربی بجای حروف فارسی در ویندوز می‌شد. مهمترین آن عدم اتصال حرف “ی” فارسی به حرف بعد از خود بود. مثلاً کلمۀ دیدار به‌شکل دی‌دار نمایش داده می‌شد. مایکروسافت این مشکل را در سرویس پک ۲ ویندوز XP برطرف کرد اما متأسفانه نوش‌دارویی شد بعد از مرگ سهراب. چون بسیاری از سیستم‌ها با حرف “ي” عربی خو گرفتند.

در صفحه‌کلید اصلاح شده، ایرادات فوق برطرف گردید:

  1. ترکیب کلیدهای Shift+Space برای ایجاد فاصلۀ مجازی درنظر گفته شد.
  2. حرف “پ” در محل اصلی خود، یعنی گوشۀ سمت چپ صفحه کلید روی کلید “`” تعبیه شد. حرف “ژ” نیز در محل اصلی خود، یعنی کنار کلید Enter روی کلید “” قرار گرفت.
  3. برای تایپ حرف “ی” فارسی، دیگر لازم نیست از Shift+X استفاده شود و از این به بعد، کلمۀ «فارسی» را به‌شکل «فارسي» نخواهید دید.

دیگر امکانات این کیبورد:

  • حضور اعداد فارسی در صفحه کلید: با روشن کردن کلید Caps Lock، می‌توانید اعداد ۰۱۲۳۴۵۶۷۸۹ را مستقیماً با استفاده از ردیف عددی بالای صفحه کلید تایپ کنید. این اعداد در استاندارد یونیکد تعریف شده‌اند ولی در کیبورد فارسی مایکروسافت دیده نشده‌اند.
  • حرف “ۀ” (ه با ی کوچک در بالا، ARABIC LETTER HEH WITH YEH ABOVE U+06C0) نیز در دسترس است. کافیست هنگام تایپ حرف “ه“، کلید Shift را نیز پایین نگه‌دارید. از این پس به راحتی می‌توانید عبارت «خانۀ ما» را تایپ نمایید. اشتباه نکنید! این علامت، همزه نیست؛ بلکه “ی” کوچک است و ربطی به همزۀ عربی ندارد، زیرا همزه، “ع” کوچک است.
  • علائم و اعراب‌ها: اعراب‌ها نظم بهتری پیدا کردند و علائمی مانند گیومه و جداکنندۀ تاریخ، جداکنندۀ هزاره و … نیز به این صفحه کلید افزوده شدند. حالا دیگر برای تایپ شکل عددی تاریخ۵ مرداد ۱۳۹۰، آنرا به شکل ۵/۵/۱۳۹۰ تایپ نخواهید کرد و با استفاده از کلیدهای Shift+6 آنرا به‌شکل اصلی تاریخ فارسی، یعنی ۱۳۹۰؍۵؍۵ تایپ خواهید کرد. اعراب‌ها نیز کامل‌تر شده‌اند و تنوین‌ها، تشدید، ساکن، الف مغصوره و … نیز در دسترس هستند.

دو کیبورد در این پک قرار داده شده است. یکی در فولدر Farsi و دیگری در فولدر Arabic. مشکلات جابجایی “پ” و “ژ” و همچنین فاصله مجازی در هر دو اصلاح شده است. اما یکی دارای “ی” و “ک” فارسی و دیگری دارای “ی” و “ک” عربی است. در زیر “ی” عربی دو نقطه وجود دارد و روی “ک” عربی یک همزه قرار دارد.
از کیبورد Farsi برای جستجو در اینترنت و سایتهای مختلف با “ی” و “ک” فارسی و از Arabic برای تایپ با فونتهای فارسی با “ی” و “ک” عربی استفاده کنید.
برای تایپ در Word باید از “ی” عربی استفاده کنید که در صورت استفاده از فونت فارسی به صورت چسبان درج شود. برای بهره گیری از امکان غلط یابی فارسی بسته فارسی ساز آفیس مایکروسافت نیز باید از کیبورد فارسی با “ی” و “ک” فارسی استفاده کنید و بعد از اتمام کار می توانید آن را با “ی” عربی جایگزین کنید تا بتوانید از فونت فارسی استفاده کنید و “ی” چسبان شود.

بعد از نصب هر کیبورد، به صورت خودکار به کیبوردهای زبان فارسی اضافه می شود. می توانید کیبورد پیشفرض ویندوز را هم حذف کنید.

نکات:
۱- این کیبوردها علاوه بر ویندوز XP با ویندوز ویستا و سون سازگاری کامل دارد.
۲- این کیبوردها علاوه بر نسخه ۳۲ بیتی در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز های XP و Vista و ۷ نیز بدون مشکل نصب می شود.
۳- در ویندوز ویستا و سون فایلها را به صورت Run As Administrator اجرا کنید.

دانلود : نرم افزار Persian Standard Keyboard – All Windows – x86/x64

در صورت رفع نشدن مشکل شما چک کنید از تنظیمات Control Pane–>regional and language optionsl تب language و details فارسی باشه و همچنین از تب advanced نیز زبان فارسی موجود باشه اگر نبود با Add کردن و نصب از روی cd ویندوز برطرف خواهد شد.

راهنمای رفع مشکل زبان فارسی
راهنمای رفع مشکل زبان فارسی

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

کیبورد استاندارد فارسی Persian Standard Keyboard

درباره مدیر سایت

سعید حسینی هستم کارشناسی مهندسی نرم افزار مدیر سایت و علاقه مند به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نو علاقه مند به وردپرس و جوملا و مدتی افتخار همکاری با انجمن پشتیبانی وردپرس پارسی را نیز داشتم. مهارتهای نرم افزاری • وب : PHP , HTML , Java script , JQuery , asp , CSS & CSS3 , Dreamweaver • برنامه نویسی : Delphi , C ++ , C sharp • بانک اطلاعاتی : SQL Server , MySQL , Oracle • طراحی : Photoshop ورزش های مورد علاقه ام شنا و فوتبال و دوچرخه سواری هستند.

همچنین بخوانید

دانلود Everything قدرتمندترین ابزار جستجو در ویندوز

Everything را می‌توان به جرأت یکی از قدرتمند ترین ابزار جستجو در ویندوز معرفی کرد؛ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *