صفحه اصلی / ▼برنامهProgram / –فونتFont / فونت نستعلیق یونیکد

فونت نستعلیق یونیکد

دبير خانه شوراي عالي اطلاع رساني کشور با هدف تقويت حضور خط فارسي در عرصه هاي بين المللي و نگارش رايانه اي و به پاس داشت فرهنگ غني ايران اسلامي در خط تحريري و نوشتار نستعليق، طرح توليد قلم نستعليق رايانه اي را در قالب طرح تسما (توليد و ساماندهي محتواي الکترونيکي ايران) به شرکت هاي رايانه اي پيشنهاد داد و شرکت داده ورزان هامون مجري پياده سازي و توليد فونت نستعليق در محيط هاي عمومي توليد متن شد.
خط نستعليق با توجه به تنوع ارتفاع قرارگيري حروف از خط مبنا يا خط کرسي نوشتاري، براي پياده سازي در محيط هاي توليد متن مشکلات بسياري در بر دارد و ترکيب هاي ممکن، تنوع را بي شمار مي کند.

دکتر بهروز مينايي – معاون فني شوراي عالي اطلاع رساني، با اشاره به بکارگيري ابزار مناسب براي ساخت فونت و بهره گيري از مشاوره اساتيد مجرب و تکنيک هاي ابداعي در اين پروژه گفت: کارهاي زيادي براي افزايش زيبايي نمايش خط نستعليق روي صفحه نمايش انجام شده است. در اين راه رايانه به عنوان يک ابزار، بخشي از بار توليد را بر دوش داشته است و بخش اعظم کار ساخت ترکيبات هنري خط نستعليق را کارشناسان خط نستعليق به عهده داشته اند.
وي همچنين تاکيد کرد: دبيرخانه با عرضه آزاد، گام نخست را در عرضه فونت نستعليق يونيکد بر داشته است، اميد است ارائه نظرها و جمع آوري انتقاد و پيشنهادها و اعمال ديدگاه ها مراتب ارتقاء و پيشرفت و فراگير شدن عرضه خط فارسي به زبان نستعليق ميان دوست داران ترويج خط و زبان فارسي در محيط رايانه فراهم شود.

فونت فوق با نام Iran Nastaliq عرضه گرديده و به صورت استاندارد يونيکد طراحي شده است و مي توان از آن در تمامي نرم افزارهايي که يونيکد را پشتيباني ميکنند مانند (اينترنت اکسپلورر، مايکروسافت آفيس، اتوکد، فتوشاپ خاور ميانه و …) همانند ديگر فونت هاي فارسي به راحتي استفاده نمود.

دانلود فونت نستعليق يونيکد
 

درباره مدیر سایت

سعید حسینی هستم کارشناسی مهندسی نرم افزار مدیر سایت و علاقه مند به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نو علاقه مند به وردپرس و جوملا و مدتی افتخار همکاری با انجمن پشتیبانی وردپرس پارسی را نیز داشتم. مهارتهای نرم افزاری • وب : PHP , HTML , Java script , JQuery , asp , CSS & CSS3 , Dreamweaver • برنامه نویسی : Delphi , C ++ , C sharp • بانک اطلاعاتی : SQL Server , MySQL , Oracle • طراحی : Photoshop ورزش های مورد علاقه ام شنا و فوتبال و دوچرخه سواری هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *