صفحه اصلی / ▼آموزشLearning / –ترفندهای گوشيMobile tricks / سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ! شایعه

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ! شایعه

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ
سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

به تازگی در شبکه های اجتماعی یک ویدیو تحت عنوان جاسوسی از موبایل های سامسونگ دست به دست و گروه به گروه می چرخد و پیرامون شایعه ای مرتبط به یک کژفهمی از فناوری است یا شاید یک شایعه هوشمندانه برای سود بیشتر!

این قطعه سیم کارت جاسوسی نیست بلکه تراشه NFC از فناوریهای استاندارد در گوشیهای هوشمند است و در برخی مدلها در باتری قرار دارد!

NFC چیست و چگونه می توان آن را فعال کرد؟

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

اما NFC چیست؟

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

این کلمه مخفف Near Field Communication و به معنی ارتباط محدوده نزدیک است. بدین صورت که دو دستگاه را با لمس کردن یکدیگر با قرار دادن در فاصله کمتر از ۱۰ سانتی متری، با هم جفت یا Pair خواهید کرد. البته در موبایل ها این برد کم و محدود به کمتر از ۲ سانتی متر است. اگر بخواهید این فناوری را با بلوتوث مقایسه کنید جدول زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

مهم‌ترین کاربرد NFC، پرداخت پول از طریق گوشی‌های هوشمند است. برای این منظور، کاربر اطلاعات مربوط به کارت اعتباری خود را در گوشی ذخیره می‌کند و در زمان خرید، گوشی را به دستگاه NFC ‌خوان نزدیک می‌کند تا پرداخت انجام شود. بیشتر معاملات نیاز به تصدیق ندارند ولی در برخی موارد ممکن است فروشندگان در خواست تایید هویت کنند.

چگونه کار می کند؟

برای اینکه تلفن هوشمند شما بتواند با دستگاه‌های دارای NFC ارتباط برقرار کند، بایستی از چیپ NFC برخوردار باشد. تکنولوژی NFC بر اساس “شناسایی فرکانس رادیویی” (RFID) ساخته شده که به یک گجت امکان می‌دهد تا به گجتی دیگر امواج رادیویی ارسال کند و پس از شناسایی یکدیگر، عملیات مشخصی بین آنها انجام شود.

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

سرویس NFC ایرانسل

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

این سرویس یک کیف پول موبایلی است که به مشتری این امکان را می‌دهد تا پرداخت‌های خرد را به کمک موبایلش به سادگی پرداخت کند. برای مثال، کاربر می‌تواند هنگام ورود به مترو یا اتوبوس به جای دادن پول نقد یا استفاده از کارت از موبایلش استفاده کند. یعنی دقیقا به جای استفاده از کارت موبایلش را روی دستگاه کارتخوان می‌زند و می‌رود.

برای استفاده از این سرویس موبایل کاربر باید مجهز به تکنولوژی NFC باشد در غیر این صورت باید یک آنتن NFC پشت باتری موبایل روی سیم کارت نصب کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند. حکایت NFC همان حکایت بلوتوث است که در ابتدا خیلی همه گبر نبود باید روی گوشی‌ها نصب می‌شد اما از یک جایی به بعد دیگر تمام گوشی‌های متوسط به بالا به آن مجهز شدند.

این سرویس که بزودی در دسترس هموطنان قرار خواهد گرفت فقط برای پرداخت کرایه وسایل حمل و نقل عمومی نیست. هموطنان نه تنها می‌توانند از آن برای پرداخت هزینه پارکومترهای سطح شهر استفاده کنند بلکه می‌تواند پرداخت‌های خرد خود در فروشگاه‌ها را نیز با آن بپردازد. برای این کار فقط کافیست مبلغ مورد نظر در دستگاه کارتخوان وارد شود و کاربر سپس موبایلش را روی دستگاه کارتخوان بزند تا پرداخت فورا انجام شود و رسیدش را دریافت کند.

در حال حاضر برای شارژ کردن این سرویس کابر می‌تواند مبلغ مورد نظرش را از طریق دستگاه خودپرداز یا کاتخوان انتخاب کند و پس از نزدیک کردن موبایلش به دستگاه، وجه از کارت بانکی فرد وارد کیف پول موبایلی کاربر می‌شود. در آینده‌ای نزدیک هم امکان شارژ این سرویس از طریق خود موبایل به کمک کیف پول موبایلی ایرانسل فراهم خواهد شد.

سرویس NFC همراه اول

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

همراه اول به کمک جیرینگ یک سرویس NFC ارائه می‌کند. سرویس NFC جیرینگ با سرویس ایرانسل کاملا متفاوت است. در این سرویس دیگر نیازی به سیم کارت با قابلیت NFC و داشتن یک گوشی مجهز به NFC نیست. این سرویس در واقع یک تگ است که با چسباندن آن پشت هر گوشی موبایلی، کاربر می‌تواند پرداخت‌های خرد خود را انجام دهد. برای مثال در مترو و اتوبوس یا هنگام پرداخت هزینه پارکومتر خود به جای استفاده از پول نقد یا کارت موبایلش را می‌زند روی دستگاه ریدر و پرداخت انجام می شود.

در حال حاضر کاربر برای شارژ این تگ می‌تواند به ایستگاه‌های مترو و باجه‌های شارژ کارت مترو مراجعه کند و آن را شارژ کند. البته در آینده‌ای نزدیک امکان شارژ آن از داخل موبایل و از طریق حساب جیرینگ کاربر نیز فراهم می‌شود.

سرویس NFC رایتل

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

سرویس NFC رایتل یک کیف پول موبایلی است برای استفاده از آن کاربر باید یک سیم کارت رایتل مجهز به NFC خریداری کند تا از خدمات ان بهره مند شود. در کنار این سیم کارت، لازم است که دستگاه موبایل کاربر نیز مجهز به NFC باشد؛ در غیر این صورت کاربر باید از یک آنتن NFC زیر سیم کارت و روی باتری استفاده کند تا بتواند از این سرویس استفاده کند.

کاربر با داشتن کارت شتابی به کمک این سرویس می‌تواند از خدمات بانکی مانند دریافت مانده حساب، پرداخت قبوض و مواردی از این قبیل بهره ببرد. علاوه بر این‌ها کاربر می‌تواند با بهره گیری از تکنولوژی NFC پرداخت‌های خرد خود را با موبایلش پرداخت کند. برای مثال کاربر می‌تواند بلیت‌های الکترونیک شهری مانند مترو و اتوبوس، هزینه پارکومتر را با موبایلش پرداخت کند بدون اینکه هیچ رمزی وارد کند. البته برای اینکه در صورت گم شدن یا دزدیده شدن موبایل کاربر کسی نتواند از آن سوء استفاده زیادی بکند هر تراکنش یک سقفی دارد که برای پرداخت بیشتر از آن کاربر باید رمز وارد کند. در این صورت کاربر فرصت خواهد داشت تا کیف پول موبایلی خود را غیر فعال کند تا سوء استفاده از آن نتواند از یک سقفی بیشتر انجام شود.

البته کیف پول همراه تنها کاربرد این تکنولوژی نیست و شما می توانید برای انتقال ساده و راحت فایل های مدیا بین دو گوشی هم از NFC استفاده کنید. برای اینکار تنها کافی است که NFC گوشی خود را فعال کرده و فایل را از گوشی خود به گوشی دیگر هل دهید.
چگونه می توان NFC را در گوشی های هوشمند جدید فعال کرد؟

آیا با داشتن نسخه بستنی حصیری و استفاده از تکنولوژی NFC و Android Beam بر روی دستگاه آندرویدی خود می توان برنامه های کاربردی، صفخات وب و دیگر اطلاعات، بین دو دستگاه و بدون استفاده از بلوتوث انتفال داد؟

بله، شما با استفاده از Android Beam و NFC می توانید به راحتی محتویات دو دستگاه آندرویدی را بین یکدیگر انتقال دهید. به اینصورت:

– قبل از شروع :
شما باید در هر دستگاه، آندروید نسخه ۴ یا همان Ice Cream Sandwich و NFC داشته باشید.

شما می توانید این کار را با رفتن به آدرس Settings > About Phone برای دانستن نسخه آندروید و منو Settings دستگاه برای نگاه کردن به تنظیمات NFC انجام دهید.

– به اشتراک گذاری از طریق Android Beam و NFC

۱- با رفتن به آدرس Settings > More > NFC مطمئن شوید که NFC و Andorid Beam در این بخش فعال یا ON شده است.

۲- تا زمانی که هر دو دستگاه روشن هستند به سادگی می توانید اطلاعاتی که به اشتراک گذاشته اید را انتقال دهید.

۳- بایستی دو دستگاه را پشت به پشت هم بصورتی که تقریبا همدیگر را لمس کنند، قرار داد و شما یک لرزش را احساس کنید.

۴- بعد از احساس لرزش یک انیمشن کوچکی در پس زمینه دستگاه نمایش داده می شود که نشان دهنده آن است که محتویات به اشتراک گداشته شده دستگاه شما در حال انتقال می باشد.

۵- در پایان محتویات به اشتراک گذاشته شده دستگاه شما به دستگاه دیگر بارگذاری خواهد شد.

یک دوست کنجکاو که برخلاف این حد از کنجکاوی، علاقه به تحقیق نداشته است، یک ویدیو تهیه و در شبکه های اجتماعی منتشر می کند، تحت این عنوان که به دلیل وجود این چیپ NFC روی باتری شما، همه اطلاعاتتان به محض متصل شدن به اینترنت، از دستگاه شما ارسال می شود به منابعی نامعلوم! در این ویدیو به شما توصیه می شود که اگر باتری شما چنین مسئله ای دارد، آن را از باتری جدا کنید. به تعبیر این شخص، چیپ NFC به مثابه جعبه سیاه موبایل شماست!

اگر پیگیر اخبار فناوری باشید و کمی در این عرصه قدیمی تر باشید، حتما گلکسی اس ۲ را به یاد دارید. این دستگاه در سال ۲۰۱۱ و در مدل خاصی، از NFC پشتیبانی می کرد. اما اگر بخواهید بدانید چه موبایلی برای اولین بار از NFC استفاده کرده است باید مدل Nokia 6131 را به شما معرفی کنیم که در سال ۲۰۰۷ و در بریتانیا به فروش رسید.

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

پس از آن در سال ۲۰۱۰، نکسوس اس به عنوان اولین دستگاه اندرویدی دارای این قابلیت به بازار آمد. و اگر به پتنت ها علاقه داشته باشید باید بگوییم پتنت NFC در سال ۱۹۸۳ و توسط شرکت RFID ثبت شده است که اولین استفاده تجاری از آن در اسباب بازی های شخصیت های جنگ ستارگان در سال ۱۹۹۷ بوده است. بد نیست که بدانید سونی، نوکیا و فیلیپس از اولین پشیبانی کننده های این فناوری بوده اند. اگر بخواهید بدانید که آخرین استفاده کننده از این فناوری کیست باید نام اپل را بیاوریم که برای سیستم پرداخت خود یعنی Apple Pay از NFC استفاده می کند.

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

قطعه ای که در کلیپ از باتری جدا می شود، آنتن NFC دستگاه می باشد نه سیم کارت جاسوسی.

با جداسازی این تراشه ، قابلیتهای اشتراک گذاری آسان، سریع و امن اطلاعات بین دو گوشی ، انتقال تصاویر به تلویزیونهای هوشمند مجهز به NFC، چاپ مستقیم از گوشی به پرینترهای مجهز به این تکنولوژی، پرداخت با گوشی از طریق دستگاه های NFC خوان و… از گوشی شما سلب می شود

در ابتدا از این آنتن در قاب گوشی تعبیه میشد که اخیرا این آنتن در پشت باتری های گوشی هوشمند تعبیه شده است :

سیمکارت جاسوسی پشت باتری گوشیهای سامسونگ

درباره مدیر سایت

سعید حسینی هستم کارشناسی مهندسی نرم افزار مدیر سایت و علاقه مند به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نو علاقه مند به وردپرس و جوملا و مدتی افتخار همکاری با انجمن پشتیبانی وردپرس پارسی را نیز داشتم. مهارتهای نرم افزاری • وب : PHP , HTML , Java script , JQuery , asp , CSS & CSS3 , Dreamweaver • برنامه نویسی : Delphi , C ++ , C sharp • بانک اطلاعاتی : SQL Server , MySQL , Oracle • طراحی : Photoshop ورزش های مورد علاقه ام شنا و فوتبال و دوچرخه سواری هستند.

همچنین بخوانید

ترفند اطلاع یافتن از زیر نظر داشتن شما توسط پلیس با نوکیا ۱۱۰۰

ترفند اطلاع یافتن از زیر نظر داشتن شما توسط پلیس با نوکیا ۱۱۰۰ یک شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *