صفحه اصلی / ▼آموزشLearning / –آموزش اچتمل Learning HTML / درس ۲۳ – فریم کردن صفحه

درس ۲۳ – فریم کردن صفحه

اهداف این درس

۱- ایجاد یک صفحه وب با قالبهای متفاوت
۲- ایجاد اتصال از یک فریم به قسمتی دیگر از فریم دیگر
۳- ایجاد ابر متن هایی که صفحه را کامل از بین ببرد و بعد صفحه دوم را ایجاد کند .
۴- ویرایش و صفات حاشیه بندی فرمها

شروع درس

آیا شما تا به حال صفحاتی دیده اید که از قابهای متعدد در آن استفاده شود ؟ فرم صفحه را به ۲ سند HTML جداگانه تقسیم می کند که معمولا ۲ فرم بصورت متحد با یکدیگر عمل می کنند . در صفحات فرم دار از ابر متن ها نیز استفاده می کنند .
بعضی اوقات در اثر کلیک بر روی لینکها فرم قبلی کاملا از بین می رود و فرم جدید ایجاد می شود ، بعضی اوقات صفحه جدید بر روی همان فرم قبلی ایجاد می شود .

اشکالات فرمها

در صفحاتی که از اسناد متعدد در آن استفاده شده کاربران در هنگام بار گذاری صفحه و نیز در هنگام گرفتن پرینت از صفحات وب با مشکل مواجه می شوند .

ااساس فرم

صفحه ای که در آن از فرم استفاده می شود شامل یک سند اصلی HTML است که آن را برنامه کار می نامند . برای طرح و شکل و به ردیف در آوردن فرمها از صفت استفاده می شود . هر کدام از قابهایی که در یک صفحه فرم از آنها استفاده شده است خود یک سند HTML جداگانه دارند . در ابتدا باید بدانید که صفحه چگونه تقسیم می شود و به هر قاب چقدر فضا اختصاص داده می شود ؟

در قدم اول باید بدانید که صفحه از سطر یا ستون تشکیل شده است
نگاه کنید به مثال ۱- که صفحه از ۲ سطر و در مثال ۲ صفحه از ۲ ستون و مثال ۳ که صفحه از ۲ سطر و ۲ ستون تشکیل شده است . در مثال ۵ شما ۳ سطر مشاهده می کنید که در وسط این سطرها ۲ ستون قرار گرفته است و در مثال ۶ سطر اول به ۲ ستون تقسیم شده است .
حال به دقت به مثال ۷ دقت کنید .سطرها و ستونها ایجاد frameset می کند . قالب HTML ایجاد صفحات به صورت زیر است :

تذکر :

هر Frameset معرف و تعریف کننده یک سری سطر یا ستون است

مقادیر X و Y و … اشاره بر مقداری فضایی دارد که به هر سطر یا ستون اختصاص داده می شود یا بر حسب در صدی از پنجره مرورگر می باشد . برای هرستون ابعاد وابسته به یک سند HTML مشخص است که در قسمت
< =Frame src >
ذکر شده است . مرورگرهایی که نمی توانند قابها را نشان دهند مواردی که بین < Frameset > و < Frameset / > نوشته شده است را نادیده می گیرند و از جهت دیگر مرورگرهایی که امکان نمایش قابها در صفحه را دارند مطالبی که بین < Noframes > و < Noframes /> نوشته شده را نادیده می گیرند .
اعدادی که باید در تگ به جای مقدار Cols و Rows قرار دهید بر حسب پیکسل و یا درصد می باشد .
Source HTML مثال (۱)

Sourece مثال ۷

تذکر :

این صفحه وب نیاز به ۶ سند HTML برای نمایش دارد . دستورات گفته شده برای مرورگرهای با ورژن بالا صادق است . در قسمت بالای فرم Navigation bar قرار گرفته که برای اتصال به صفحات دیگر سایت از آن استفاده می شود . قسمت پایین قاب شامل پاورقی صفحه و نیز اتصالات دیگری که باید در همان قاب جابه جا شود می باشد . در قاب دست چپ در وسط سطر شامل لینکهایی است که باید مطالب آن در همان قاب بارگذاری شود . در فرم دست چپ در میان سطر شامل ابر اتصالاتی است که شامل ۳ قسمت متفاوت اصلی در صفحه است . که مطالب آنها باید در قاب راست بارگذاری شوند . این طراحی به ما اجازه می دهد که صفحه اصلی را به مقادیر گسسته تقسیم کنیم .

مروری بر مطالب

۱- به چه منظور از تگ < frameset > و < frameset /> استفاده می شود ؟
۲- چند سند HTML برای یک صفحه با ۳ قاب افقی و ۲ قاب عمودی لازم است ؟
۳- چگونه اتصالاتی می توان ایجاد کرد که اطلاعات از یک قاب بر روی قابی دیگر بارگذاری شود ؟

تمرین :

تگهای ذکر شده را در صفحات خود بکار ببرید .
تذکر :

برای اینکه به کاربران اجازه داده شود که بتوانند با کشیدن دکمه ماوس سایز قابها را نیز تغییر دهند از Noresize استفاده می شود .

درباره مدیر سایت

سعید حسینی هستم کارشناسی مهندسی نرم افزار مدیر سایت و علاقه مند به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نو علاقه مند به وردپرس و جوملا و مدتی افتخار همکاری با انجمن پشتیبانی وردپرس پارسی را نیز داشتم. مهارتهای نرم افزاری • وب : PHP , HTML , Java script , JQuery , asp , CSS & CSS3 , Dreamweaver • برنامه نویسی : Delphi , C ++ , C sharp • بانک اطلاعاتی : SQL Server , MySQL , Oracle • طراحی : Photoshop ورزش های مورد علاقه ام شنا و فوتبال و دوچرخه سواری هستند.

همچنین بخوانید

درس ۲۲ – پنجره Target

اهداف این درس ۱- ساختن یک ابر متنی که که با باز شدن آن صفحه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *