صفحه اصلی / ▼آموزشLearning / –آموزش اچتمل Learning HTML / درس ٢۴-ب – بوجود آوردن فرم ها

درس ٢۴-ب – بوجود آوردن فرم ها

بوجود آوردن فرم ها درس ۲۴/aاهداف این درس

۱- ایجاد میدانهای متنی
۲- میدانهایی برای وارد نمودن Password
۳- میدانهایی برای ایجاد
Email 4- دکمه های رادیویی
۵- دکمه ها
۶-ايجاد checkbox
۷- منوهای انتخاب شونده

شروع درس

در این درس به معرفی اساس و اجزاء فرمها می پردازیم .
فرمها در صفحه وب با < form > ….< /form > تعریف می شوند . کلیه اجزاء فرمها مثل میدانهای متنی ، کلیدها و … در بین این ۲ تگ قرار خواهند گرفت که قالب HTML آن بصورت زیر است :

ارزش Action یا مقداری که در آن قرار می گیرد موقعیت برنامه یا اسکریپتی است که می خواهد فرآیندی بر روی اطلاعات ارسال شده توسط کاربر را انجام دهد. و صفت Method دارای ۲ مقدار Get و Gost می باشد. که آن نیز معرف ۲ روشی است که اطلاعات باید برای نرم افزار پردازش کننده ارسال شود . تمامی اجزاء داخل تگ < form > اطلاعات که درون آنها می باشد را ارسال می کنند . هر جزء شامل type می باشد .
برای ایجاد میدانهای متنی که دیدن کننده بتواند درون آنها تایپ کند ، طول پیش فرض است که ۲۰ کاراکتر می باشد . ولی شما می توانید میدانهایی با سایز های دیگر ایجاد کنید . شما می توانید با قرار دادن صفت Maxlenght برای آن یک حد تعریف کنید . متن داخل میدانها هنگام بارگذاری صفحه خالی می شود مگر آنکه شما برای آن رشته متن را در صفت Value تعریف کنید .
ظاهر آن مانند میدان متنی است با این تفاوت که وقتی کاربر درون این میدان تایپ می کند به جای نمایش کاراکترها نقطه یا ستاره نمایش می دهد . میدان متنی Password در هنگام ارسال کوشش به جلو رفتن می کند و بعد از رساندن اطلاعات به سرور کوشش آنها پایان می پذیرد .
Character wide.
میدانهایی که چندین خط دارند و دیدن کننده برای دیدن متن از Scroll استفاده می کند. تگ تعریف کننده سایز میدان به وسیله اعدادی که در صفات Cols و Rows وارد می شوند تعریف می گردند با وارد کردن خصیصه Wrap=Virtual متنی که وارد این میدان می شود ، بطور اتوماتیک شکسته می شود . شما همچنین می توانید متنی را بطور پیش فرض در آن داشته باشید .کلیدهای رادیوئی (type=”Radio”)
کلیدهای رادیویی کلیدهایی هستند که از یک گروه کلید همزمان فقط یکی از آنها را می توان انتخاب کرد و اگر یکی از آنها را کلیک کردید و سپس دیگری را کلیک کردید دکمه اول از حالت انتخاب خارج می شود . یک گروه از دکمه های هم رده با گذاشتن یک نام مشترک برای همه آنها بوجود می آیند و مقداری که فرستاده می شود برابر است با مقداری که توسط دکمه رادیویی انتخاب شده است . با گذاشتن خصیصه Checked درآخر تگ یک دکمه این دکمه بصورت پیش فرض در هنگام بارگذاری صفحه انتخاب می گردد.تذکر :

کلیدهایی که اسم های جداگانه دارند بصورت مستقل از هم عمل می کنند .


این گونه کلیدها شبیه به کلیدهای رادیوئی عمل می کنند اما تحت تاثیر کلیدهای دیگر نیستند . بنابراین شما می توانید بیشتر از یک مورد انتخاب در یک گروه کلید شبیه به هم داشته باشید . توجه کنید که هر Checkbox اسم منحصر به فرد دارد . اگر یک Checkbox علامت نخورده باشد با گذاشتن دکمه ماوس بر روی جایی از پهنای آن و کلیک کردن آن می توانید آن را به حالت انتخاب در آورید و نیز دوباره بر روی آن می توانید آن را از حالت انتخاب خارج کنید . مقداری که برای سرور ارسال می شود برابر با ارزش مقداری است که کنار Checkbox قرار گرفته است اضافه کردن خصیصه Checkbox در این تگ باعث می شود آن مورد بطور پیش فرض انتخاب گردد .

منوهای انتخاب شونده به کاربران این امکان را می دهد که از بین انتخابهای متعدد یکی را انتخاب کنند و تگ تعریف آن < option > و < option / > می باشد .
مقدار این ویژگی در هنگام پردازش بازگردانده می شود با اضافه کردن ویژگی Selected در این تگ این جزء در هنگام بارگذاری صفحه بصورت پیش فرض انتخاب می گردد . اگر چنین ویژگی را به کار نبرید اولین مقدار منو بطور پیش فرض انتخاب می گردد.

به دنبال ایجاد دکمه ها و فرم ها کلید Submit به مرورگر اجازه می دهد که تمامی موارد انتخابی شامل منوهای انتخاب شده ، متنهای وارد شده و … را جمع آوری و آنها را به جایی که مکان آن در صفت Action آورده شده است ارسال کند و کلید Reset فرم را به حالت اول بر می گرداند .

مروری بر مطالب

۱- ساختار یک فرم چیست ؟
۲- تفاوت میان کلیدهای رادیول و Checkbox در چیست ؟
۳- چگونه منوهای بازشونده در صفحه ایجاد کنیم ؟
۴- فرق بین کلیدهای Submit و Reset در چیست ؟

تمرین :

موارد گفته شده و کلیه فرم ها را در صفحات ساخته شده خود به کار ببرید .

درباره مدیر سایت

سعید حسینی هستم کارشناسی مهندسی نرم افزار مدیر سایت و علاقه مند به فناوری اطلاعات و تکنولوژی های نو علاقه مند به وردپرس و جوملا و مدتی افتخار همکاری با انجمن پشتیبانی وردپرس پارسی را نیز داشتم. مهارتهای نرم افزاری • وب : PHP , HTML , Java script , JQuery , asp , CSS & CSS3 , Dreamweaver • برنامه نویسی : Delphi , C ++ , C sharp • بانک اطلاعاتی : SQL Server , MySQL , Oracle • طراحی : Photoshop ورزش های مورد علاقه ام شنا و فوتبال و دوچرخه سواری هستند.

همچنین بخوانید

درس ۲۲ – پنجره Target

اهداف این درس ۱- ساختن یک ابر متنی که که با باز شدن آن صفحه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *